Dolgu Ürünleri

Günümüz teknolojisi estetik dünyasında birbirinden farklı bir çok yeni tedavi şekillerine imkan tanımaktadır. Dolgu Ürünleri olarak aşağıdakilerini sıralayabiliriz. Sizler için her bir dolgu ürününü kendi başlığında ele aldık.

Juvederm

Bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) özelliği olan lidokain katkılıdır. Derin kırışıklıkların tedavisinde ve yüz konturunun belirginleştirilmesinde kullanılır. Bu dolguda yüksek ve düşük molekül ağırlıklı hyalüronik asit zincirleri bir arada bulunur; bu durum dolgunun direnç özelliğini artırmaktadır ve VYCROSS™ adlı üretim tekniği sayesinde sağlanmaktadır.

Teosyal

Kalıcı olmayan, hayvansal kaynaklı olmayan, hyalüronik asit içeren bir dolgu maddesidir; merkezi Cenevre de bulunan Teoxane laboratuvarlarında üretilmektedir.

TEOSYAL® First Lines: İnce cilt kırışıklıklarını ve göz çevresindeki kazayağı çizgilerini doldurmak için kullanılıyor. Kutu içinden 2 adet 0,7 cc. lik kullanıma hazır enjektör çıkıyor.

TEOSYAL® Touch-up: Aslında formül olarak Teosyal Global action ile aynı üründür, sadece kutusu farklıdır. Tamamlayıcı olarak kullanılır. Orta dereceli kırışıklıklarda, örneğin yanak-burun arasındaki ya da iki kaş arasındaki kırışıklıklarda uygulanıyor. Derinin orta dermis tabakasına enjekte ediliyor.

TEOSYAL® 30G Global Action: Orta derinlikteki kırışıklıkları doldurmak için kullanılıyor (alın, iki kaş arası ve burun-yanak arasındaki kırışıklıklar). Derinin orta dermis tabakasına enjekte ediliyor. Kutu içinden 2 adet 1 cc. lik kullanıma hazır enjektör çıkıyor. Uygulamadan sonraki 2. enjeksiyonun 6-9 ay sonra yapılması öneriliyor.

TEOSYAL® 27G Deep Lines: Adı üstünde derin kırışıklıkları doldurmak için kullanılıyor (burun-yanak arasındaki ve dudak kenarlarından aşağı doğru olan derin kırışıklıklarda). Derinin orta dermis tabakasına enjekte ediliyor. Kutu içinden 2 adet 1 cc. lik kullanıma hazır enjektör çıkıyor. Ürün gamının en yoğun üyesidir.

TEOSYAL® Kiss: Dudak kalınlaştırma amacı ile üretilmiş. Kutu içinden 2 adet 1 cc. lik kullanıma hazır enjektör çıkıyor.

TEOSYAL® Ultra Deep: Derin kırışıklıkları olan, kalın ciltli kişilerde, doldurulması zor çökük alanları doldurmak için üretilmiş, örneğin elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlamak yada çene konturunu belirginleştirmek için kullanılıyor. Derinin derin dermis tabakasına enjekte ediliyor. Kutu içinden 2 adet 1 cc. lik kullanıma hazır enjektör çıkıyor.

TEOSYAL® Ultimate: Teosyal ultimate, yüzdeki yağ doku kayıplarında yüz dolgunluğunu ve konturunu yeniden sağlamak için üretilmiş özel bir dolgu türüdür. Retiküler dermise yada cilt altına enjekte edilir.

TEOSYAL® Meso: Yüz, boyun ve dekolte bölgesinin revitalizasyonu için uygulanıyor; özellikle cilt elastikiyetini, tonusunu ve nemini kaybetmiş hastalara uygulanıyor. Cilde, 1 santimetre aralıklarla çok sayıda noktadan iğneleme tekniği ile yaygın olarak enjekte ediliyor (mezoterapideki gibi), cildin yaşlanma etkilerini geciktirmek, kuruluğu önlemek için kullanılıyor. Üç, dört hafta ara ile üç, dört seans şeklinde uygulanıyor, tedavi sonrası üç ayda bir seans olarak etkisi idame ettiriliyor. Kutu içinden 2 adet 1cc.lik kullanıma hazır enjektör ve 4 adet steril iğne çıkıyor.

Teosyal ürünlerinin etkinliklerini 9-12 ay korudukları belirtiliyor.

Belotero

İsviçre firması olan Anteis in üretimi olan, monofazik çift çapraz bağlı, hyalüronik asit içeren bir dolgu maddesidir. Hayvansal kaynaklı değildir, biyofermantasyonla üretilmektedir. Üretiminde kullanılan Cohesive Polydensified Matrix (CPM) teknoloji adı verilen özel bir teknik sayesinde oldukça elastik bir kıvam kazanmaktadır. Basic (HA içeriği 22.5mg/ml) ve soft (HA içeriği 20mg/ml) olmak üzere 2 ayrı formda satışa sunulmuştur. Basic formu, 27 G iğne ile derin kırışıklıkları doldurmak için, kaş arası, alın kırışıklıklarını doldurmak için, dudak kalınlaştırmak için kullanılır. Soft formu ise, 30 G iğne ile kaz ayağı kırışıklıkları, dudak çevresi kırışıklıkları gibi ince ve yüzeyel kırışıklıkları doldurmak için kullanılır. Etki süresi 6-9 aydır. Bu dolgu maddesi ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanıyor ve Balance ismi ile biliniyor (İngilizce Balance kelimesi, İsveç ce de Belotero anlamına geliyor; yani denge).

Polycaprolactone içerikli yeni bir dolgu maddesidir. FDA ve CE onaylıdır. Yenilikçi ve patentli bir teknoloji olan STAT teknolojisi ile üretilmektedir. Polycaprolactone, tıpta 20 yıldan fazla bir süredir kullanılan bir maddedir ve oldukça güvenlidir.

Ellanse

Ellanse nin 4 ayrı formu vardır:

  • Ellanse S (12 ay etkilidir),
  • Ellanse M (20 ay etkilidir),
  • Ellanse L (30 ay etkilidir),
  • Ellanse E (48 ay etkilidir).

Bu dolgu özellikle yüz konturlarını belirginleştirmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak ve nazolabial oluk gibi derin kırışıklıkları doldurmak için kullanılmalıdır. Enjekte edildiği bölgede cilt kollajeninin yenilenmesini indükler.

Radiesse

Kalıcı olmasa da oldukça uzun etkili bir dolgu maddesidir. Kullanımı için alerji testi gerekmez. İnsan kemik ve diş yapısında bulunan bir yapı maddesi olan kalsiyum hidroksiapetit mikro küreciklerini içerir; bu yüzden Radiesse, çekilen röntgenlerde görülebilir. Hasta, dolgu maddesinin röntgen filmlerinde görülebileceği söylenerek uyarılmalıdır; bu bilinmezse röntgen veya tomografi, MR grafide görülen lekeler farklı bir şey sanılabilir. Radiesse tamamen sentetiktir. İnsan yada hayvansal kaynaklı bir madde içermez. CE onayı (estetik kullanımı dahil bir çok alanda) ve FDA onayı (estetik amaçlı kullanım dışında bir çok alanda) vardır. Bu ürün estetik amaçlı kullanım için 2006 aralık ayında FDA onayını da almıştır.

Estetik amaçlı kullanımlarını sıralarsak:

  • nazolabial olukların giderilmesinde,
  • rinoplasti sonrası oluşan ufak deformitelerin revizyonlarında,
  • marionette çizgilerinin (dudak kenarlarından aşağı uzanan çizgilenmeler) giderilmesinde,
  • dudak çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde,
  • yanaklarda dolgunluk sağlamak amacı ile kullanılır.

Radiesse ile sağlanan hacim 2 yıl etkilidir. Alınan biyopsilerle dokuda 7 yıl kadar uzun sürelerde kaldığı belirlenmiştir. Radiesse, özellikle AIDS hastalarında yüz belgesinde oluşan çökmelerde sıkça kullanılır hale gelmiştir. Bunun üzerine firma, HIV(+) hastalarda kullanılmak üzere ayrı bir ürün geliştirmiştir: Radiesse HIV.

Alt gözkapaklarının iç-alt kısımlarında yer alan tear-through deformitesi denen bölgede ve dudağın kırmızı mukoza kısmında kullanılmaz. Orta ve derin dermise enjekte edilir. 25-27 G kalınlıkta iğne kullanılır. Enjeksiyonları anestezi gerektirir.

Restylane®, Perlane®

Ürün grubu, Q-med firması (İsveç) tarafından üretilen, hyalüronik asit içeren, hayvansal kaynaklı olmayan dolgu maddeleridir. Q-med, vücudumuzun yapı maddelerinden olan hyalüronik asiti neredeyse vücudumuzda bulunduğu hali ile laboratuvarda üretip bunu stabilize etmeyi başarmıştır. Q-med, hyalüronik asidi, hayvansal kaynaklı olmayan bir yöntemle (bakteriyel fermantasyonla) üretmektedir ve bu yönteme NASHA (Non animal source hyalüronik acid: hayvansal kaynaklı olmayan hyaluronik asit) demektedir. Restylane de hyalüronik asit molekülleri birbirlerine 1,4 Butanediol diglycidil ether bağları ile bağlanmış ve böylece Hyaluronik asidin yıkım süresinin (ve dolgu maddesinin etki süresinin) uzun olması sağlanmıştır.

Restylane 1996’dan beri kullanılmaktadır. Restylane içindeki hyalüronik asit, vücudumuzda bulunan hyalüronik asitten yapısal olarak sadece 0,5 – 1% farklıdır. Kalıcı değildir. Üç ile altı ay sonunda hacim kaybına uğrar. En sık olarak dudakları büyütmek için ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Kırışıklıkların içini doldurarak kırışıklığı yok eder. Alerji testi gerekmez (hayvansal kaynaklı madde içermediği için alerji testi gerekmez ama bu ürün grubu laboratuvarda bakteriyel fermantasyon ile üretildiğinden eser miktarda antibiyotik içerebilir; bu sebeple ciddi antibiyotik alerjisi olan kişilere uygulama yapılırken dikkatli olunmalıdır). Hayvansal kaynaklı olmadığından herhangi bir -deli dana hastalığı gibi- hastalık bulaşma riski söz konusu değildir.

Enjektörü içinde hazır olarak satışa sunulmuş berrak bir jel şeklindedir. Sadece dudağa yapılan enjeksiyonlarda lokal anestezi uygulanır. Diğer bölgelerde buz uygulaması ile yada hiç anestezi uygulamadan enjeksiyon yapılabilir. 

Restylane touch genellikle daha ince kırışıklıkların giderilmesinde (dudak çevresindeki kırışıklıklar gibi) kullanılır. Restylane, bugün dünyada en çok kullanılan dolgu maddelerinden biridir.

Restylane ürün skalasında dolgu amacından çok, cilt yapısını onaran, cilde diriliğini kazandıran Restylane Vital adında bir ürün daha vardır. Restylane vital, mezoterapi gibi çok sayıda yüzeyel enjeksiyon yapılarak uygulanır. Vital, cildin su tutma kapasitesini ve kollajen üretimini artırıyor. Dört hafta ara ile 2-3 seans uygulanıyor. Etkisi kalıcı olmadığından yılda 2 kez tekrarlamak gerekiyor.

Restylane’in özellikle dudaklarda büyütme için üretilen Restylane Lipp adlı bir formu daha vardır.

Perlane’de temelde kıkırdak dokunun temel maddelerinden olan hyaluronik asit içeren bir dolgu maddesidir. Hayvansal kaynaklı değildir. Tamamen laboratuvarda üretilen bir maddedir. Yine aynı firma tarafından üretilen Restylane’e benzer fakat daha büyük parçacıklar içerdiğinden daha geç hacim kaybına uğrar. Genellikle yanak-burun arasında oluşan nazolabial kırışıklık gibi derin kırışıklıklara enjekte edilir. Dudaklara enjekte edildiğinde yeterli hacim artışı sağlar. Alerji testine gerek yoktur. Hayvansal kaynaklı olmadığından herhangi bir -deli dana hastalığı gibi- hastalık bulaşma riski söz konusu değildir. Üç ile altı ay sonunda hacim kaybı görülür. Kalıcı değildir.