Mezoterapi

Mezoterapi, cilt üzerinde epidermis ve ya dermis seviyesinde uygulanan serum ve vitamin, mineral, büyüme faktörleri içeren bileşikler ile cildin ihtiyaç duyduğu besin ve esansiyel (yaşam için mutlak gerekli olan) maddelerin dışarıdan takviyesinin sağlandığı bu sayede kanlanmanın artırılarak cildin canlandırıldığı, sıkılaştırıldığı, lekelerin tedavisinin yapıldığı yöntem ve uygulamaların genel adıdır.

Mezoterapi, özellikle saç ekimi öncesi, sonrası veya ekim esnasında saç köklerini güçlendirir. Bu yöntemlerden biri de PRP (Platelet Rich Plasma)’dır.

PRP Nedir?

“Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen biyolojik tedavi yönteminin kısa adıdır. Uygulama kişiden alınan küçük miktardaki kanın amaca yönelik olarak üretilmiş steril bir tüpe konularak santrifüj edilmesiyle başlar, işlem sonucunda kan bileşenlerine ayrılır. Tüpten elde edilen az miktarda ki  “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla veya maske uygulaması ile geri verilir.

Platelet Nedir?

Platelet (veya trombositler) hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamada gerekli, ‘’büyüme faktörlerini’’ yapısında barındıran kan bileşenleridir. Normal koşullarda, dokularımızda bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplar ve bir onarım süreci başlatır.

Uygulama Hangi Yollarla Yapılır?

Alınan kan uygulama kitleri aracılığı ile ayrıştırılarak elde edilen plazma yine aynı kişiye uygulanır.

PRP İçin Kaç Seans Uygulamaya İhtiyaç Duyulur?

Ciltte sağlıklı bir parlama hemen işlem sonrasında elde edilirken tam etki 3 veya 4 işlem sonrasında kalıcı bir etkinlik elde edilir.10 ile 12 ayda bir tekrarlanarak bu sonucun devamlılığı sağlanır.

PRP Uygulamasının En Önemli Avantajı Nedir?

Sağlanan gençleştirici etki dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkilerden farklı olarak sadece belirgin alanlara yoğunlaşmış değildir, derinin daha büyük alanına yayılır ve daha kalıcıdır.