Türkiyede Botoks

Türkiye’de Botoks

Türkiye’de iki botulinum toksin preparatı bulunmaktadır. BOTOX® (OnabotulinumtoxinA) (Bir Amerikan firması olan Allergan tarafından üretiliyor) ve DYSPORT® (AbobotulinumtoxinA) (Bir Fransız firması olan IPSEN tarafından İngiltere’de üretiliyor; bu ürün ayrıca U.S.A ve Avrupa da RELOXİN® adı ile de satılıyor.) (not: bu iki preparat dışında illegal yollarla getirilen ve satılan botulinum toksin preperatları da olduğunu duyuyoruz, örneğin Çin üretimi olan BTXA-BotoxinA).

Her iki üründe estetik amaçla (kaş kaldırma ve kırışıklıkların giderilmesi) kullanılabilirken, DYSPORT®un kullanımı daha çok nörolojik rahatsızlıkların tedavisi alanındadır. DYSPORT®, bir flakonda daha fazla toksin içerdiği için sulandırıldığında ya sayıca fazla hastaya (4-5 kişiye mesela) bölerek estetik amaçla kullanılır yada tüm bir flakon, büyük miktarda toksin kullanılmasını gerektiren nörolojik hastalığı olan bir yada iki gibi az sayıda hastanın tedavisinde kullanılır.

İki preparatta botulinum toksin tip-A’dan elde edilmektedir, fakat ikisi arasında dozaj farkı vardır. Yani 100 ünite BOTOX®, 100 ünite DYSPORT®’a denk gelmemektedir. Bu preperatları uygulanırken bunu göz önüne almak gerekir.

Botulinum toksinin bir diğer kullanım yeri de çeşitli kas felçleri yada kasların aşırı kasıldığı durumlardır. Örneğin yüz felci olan hastalarda yüz simetrisini sağlamak için felçli olmayan tarafa botulinum toksini uygulamak gerekebilir.