Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Botulinum toksin uygulaması sonrası herhangi bir özel bakım gerekmez. Herhangi bir anestezik madde kullanılmadığından kişi hemen normal yaşantısına dönebilir; bir kaç saat sonra makyaj yapabilir.
  • Toksinin etkisi 2-3 gün içinde belirginleşir, 6-7 günde etkisi oturur. Bu süre içinde enjeksiyon yerine masaj uygulanmamalı ve 2 gün kadar solaryuma girilmemelidir.
  • Uygulama sonrası 2 gün kadar alkol, aspirin ve benzeri ilaçların alınmaması gerekir.
  • Uygulamadan sonra enjeksiyon alanına hafifçe bastırılması, masaj yada ovalama hareketlerinden kaçınılması ve baş kısmının hafifçe yüksekte tutulması önerilir.
  • Hasta düz yatmamalı, başının arkasına büyükçe bir yastık koyarak hafif oturur gibi yatmalıdır; ama genellikle Botox enjeksiyonu gündüz yapıldığından hastalar uygulama sonucu günlük hayatlarına devam etmektedir, böylece zaten baş kısımları yukarıda kalmaktadır. Burada demek istediğim uygulamadan sonra uzun süre düz yatılmamalıdır, çünkü başın aşağıda kalması enjeksiyon yerlerinde ödeme yol açar.
  • Enjeksiyon kas içine yapıldığından uygulamanın yapıldığı yerlerde hafif bir morarma oluşabilir.

Botulinum toksin uygulaması kalıcı bir yöntem olmayıp 6-9 ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Bu süre içinde toksinin felç ettiği kaslar tekrar eski güçlerine kavuşur ve mimiklere bağlı kırışıklıklar tekrar oluşur. Bu süre, kasların aktivitesi ile artıp azalabilir. Ağız çevresi gibi fazla hareketli kısımlarda etki süresi kısa, göz yanlarındaki kazayağı çizgileri gibi hareketi nispeten az kısımlarda etki süresi daha uzun olabilmektedir. Botulinum toksini enjeksiyonlarının etkisi geçicidir ve hasta arzu ettiği sürece tekrarlanabilir, dilenirse bırakılabilir.